Żywienie dzieci i młodzieży

Żywienie dzieci i młodzieży

Sposób żywienia oraz stan odżywienia w dzieciństwie i wczesnej młodości w znaczny sposób wpływa na nawyki żywieniowe, a także stan zdrowia osób dorosłych.

W żywieniu dzieci i młodzieży bardzo ważna jest zbilansowana dieta, która będzie zawierać smaczne, atrakcyjne, a zarazem odżywcze posiłki przygotowane z najlepszej jakości produktów. Nie należy zapomnieć przy tym o ilości i regularności posiłków w ciągu dnia.

Bardzo częstym problemem wśród dzieci i nastolatków jest niepohamowany apetyt, dodatkowo okraszony spożywaniem dużej ilości cukru oraz przetworzonej żywności. Może to prowadzić do nadwagi lub otyłości. Dziecko doświadcza wówczas oznak stygmatyzacji w środowisku rówieśników. Jest wyśmiewane do tego stopnia, że często dopada go spadek nastroju i depresja. Próbą radzenia sobie z tym stanem jest zwiększona podaż pokarmu, która pomaga mu w odreagowaniu problemu. Jest to jednak błędne koło.

Z drugiej strony możemy mieć do czynienia z niejadkiem. Rodzice powinni mieć jednak na uwadze i interweniować jedynie w przypadkach, w których pojawiają się zaburzenia prawidłowego przyrostu masy ciała, wzrostu oraz inne zaburzenia towarzyszące niechęci do spożywania pokarmu.

Wsparcie rodziców i dietetyka oraz ich współpraca odgrywa bardzo ważną role. Pomaga w osiągnięciu szybkiego, bezpiecznego i stałego efektu. Pamiętajmy, szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko.