Jak wybrać SWOJEGO dietetyka

Jak wybrać SWOJEGO dietetyka

Chcecie skorzystać z usług dietetyka i nie wiecie jakiego wybrać, my Wam w tym pomożemy! Oto krótka lista najważniejszych rzeczy, które powinniście wiedzieć, przed wyborem i skorzystaniem z usług profesjonalnego dietetyka. Udostępnijcie ten artykuł gdzie się da, chcemy żeby jak najwięcej osób z niego skorzystało.

WYKSZTAŁCENIE.

Brak regulacji prawnej zawodu dietetyka w Polsce powoduje, że w ostatnim czasie coraz więcej osób nazywa siebie dietetykami. Nie było by w tym nic złego, gdyby takie osoby, bez odpowiednich kwalifikacji, popartych stosowanym wykształceniem, nie oszukiwały, wprowadzały w błąd i co najważniejsze szkodziły doprowadzając bardzo często do poważnego uszczerbku na zdrowiu swoich pacjentów/klientów. Dietetykami są osoby które ukończyły studia wyższe na kierunku dietetyka lub technologia żywności (tylko osoby które rozpoczęły studia przed 2007 rokiem) w stopniu licencjata lub magistra. Dietetykiem nie zostaje się po 2 tygodniowym kursie lub po przeczytaniu 2-3 książek. Prawdziwy dietetyk nie będzie też używał zwrotu żywieniowiec, trener zdrowego żywienia, dietcoach (chyba, że w odniesieniu do kursów które skończył). Zawsze będzie się tytułował słowem DIETETYK. Nie bójcie się zapytać swojego dietetyka jaki tytuł i na jakiej uczelni uzyskał, oraz jakie szkolenia odbył. Profesjonalny dietetyk z przyjemnością pochwali się swoimi osiągnięciami i dacie mu do zrozumienia, że nie jesteście u niego przypadkiem i jesteście świadomi swojego wyboru. Zwróćcie też uwagę na prestiż i renomę uczelni którą skończył dietetyk. NIE KAŻDA uczelnia wyższa gwarantuje wykształcenie na takim samym poziomie.

SUPLEMENTY.

DIETETYK NIE SPRZEDAJE SUPLEMENTÓW ODCHUDZAJĄCY. Jeżeli wpadłeś w ręce „Naturalnego Domu” i „Ziołowego Życia” to szybko uciekaj! Nie dość, że narażą cię na bardzo duże niepotrzebne koszty (CZASAMI NAWET 300 ZŁ TYGODNIOWO) to jeszcze mogą zaszkodzić twojemu zdrowiu, poprzez stosowanie suplementów o niepotwierdzonym składzie i działaniu, oraz zastosowaniu bardzo niskoenergetycznej diety. Pamiętaj chudniesz przez dietę, a NIE przez zaproponowane przez nich suplementy. NIE BĄDŹ NAIWNY NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

KOSZT.

Wizyta u dobrego dietetyka nigdy nie będzie kosztowała 10 zł, a indywidualna dieta przez niego ułożona 40 zł. Musicie wiedzieć, że zebranie wywiadu dietetyczno-medycznego zajmuje dużo czasu (około godziny), a ułożenie jadłospisu który będzie indywidualny to co najmniej 3 godziny intensywnej pracy. Nasz zawód wiąże się z ciągłą nauką. Kursy i szkolenia to kolejne wydane pieniądze. Jeżeli ktoś oferuje wam wizytę u dietetyka w cenie np. 20 zł lub za darmo, poważnie zastanówcie się nad kwalifikacjami takiej osoby. Cena profesjonalnej wizyty u dietetyka to koszt około 50-100 zł, natomiast jadłospis będzie cię kosztował około 100 do 200 zł (jadłospis 7 dniowy).

BADANIA.

Dobry dietetyk poprosi Cię o wykonanie badań, oraz będzie wstanie przeanalizować te który mu przyniesiesz. Jeżeli nie wykonywałeś dawno badań, a dietetyk nie prosi o ich zrobienie lepiej poszukaj innego specjalisty.

DIETA.

Pamiętaj, że jeżeli dietetyk ma gotową dietę dla Ciebie już na pierwszej wizycie, to nie jest ona dobrana indywidualnie do Ciebie, do Twoich potrzeb i aktualnego stanu zdrowia. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, inne preferencje smakowe i dopiero po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu zdrowotnego, żywieniowego i analizie badań możliwe jest ułożenie diety zindywidualizowanej i mogącej przynieść oczekiwane korzyści diety.

ODPOWIEDNIE PODEJŚCIE DO PACJENTA.

Dietetyk musi dostosować się do podejścia pacjenta. Spokojnie wytłumaczyć mu dlaczego coś jest tak, a nie inaczej. Nie może krzyczeć na pacjenta, ale z drugiej strony nie może też mu pobłażać. Szczerość, opanowanie i profesjonalizm to klucz do sukcesu. Musimy też pamiętać, że wizyta u dietetyka jest to czas całkowicie dla nas, dlatego nie bójmy się zadawać pytań, jeśli mamy jakieś wątpliwości. Dietetyk nie powinien okazywać zniecierpliwienia nawet jeśli, któryś raz jest pytany o to samo, powinien wytłumaczyć tak by „dotarło”:).

PREZENCJA.

Ciężko zaufać dietetykowi który sam nie dba o swoje zdrowie. Dietetyk powinien dawać dobry przykład. Powinien to być pasjonat zdrowego żywienia i stylu życia. Jeżeli Wasz dietetyk ma oponkę na brzuchu, pali papierosy, a jedyną jego aktywnością fizyczną jest klikanie w klawiaturę komputera, znajdźcie takiego który wolny czas spędza na siłowni lub jeżdżąc na rowerze, a jego wygląd nie sugeruje o codziennych wizytach w fast foodzie.

OPINIE.

Opinie są ważne lecz nie najważniejsze. Dobry dietetyk będzie polecany, ale pamiętaj, że opinie w Internecie może napisać każdy i tak naprawdę nie jesteś w stanie potwierdzić ich autentyczności.

OCZEKIWANIA.

NIE MAMY MAGICZNEJ RÓŻDŻKI, chcieli byśmy, ale nie mamy. Nie można schudnąć/poprawić wyników badań od samej wizyty u dietetyka. To ciężka praca w której jak tylko możemy to pomagamy, ale jej większość leży w TWOICH rękach. Jeżeli masz wyimaginowane oczekiwania lub chcesz efektów po tygodniu, zastanów się najpierw, czy wszystkie reklamy cudownych kuracji są czymś więcej niż cudownym wyciąganiem od ciebie pieniędzy. PAMIĘTAJ profesjonalna opieka dietetyczna to nie jednorazowa wizyta, to długotrwały proces zakończony uzyskaniem zamierzonego i trwałego efektu.

Podsumowując, jak wybrać dobrego dietetyka? Na pewno zwróć uwagę na:

Jego wykształcenie.

Czy sprzedaje suplementy odchudzające. Dietetyk nie sprzedaje suplementów, nie daj się nabrać sieciówkom które to oferują.

Dowiedz się jakie ma doświadczenie.

Nie oczekuj, że schudniesz 10 kilogramów w ciągu 3 tygodni, ani nie wierz w takie obietnice.

Poszukaj opinii, zapytaj znajomych, ale nie sugeruj się tylko nimi.
Dobry dietetyk nie będzie tani, ale wizyta u niego, nie będzie tez kosztowała majątku.

Dietetyk nie będzie na ciebie krzyczał, wytłumaczy ci natomiast gdzie robisz błędy.

Dietetyk powinien być swoją reklamą.